Third Team
2017/18  

RBBFC Third Team Squad (October 2017)
THIRD TEAM SQUAD (OCTOBER 2017)
BACK: S.Palmieri, T.Golightly, L.Repetti, W.Ouellette, S.Kerkhof, K.Tamarzist, N.Tsopo, J-B.Charvet(Cpt), G.Borja
FRONT: K.Coppens, S.Boribon, I.Dobson, S.Van Dijck, B.Thumwood, A.Gary, J.Orcel
 September 2017 Result Scorer(s) M.O.M.
2 A Higgins 2 2 - 1 Golightly, Repetti Charvet
9 H Mazur FC 1 - 2 O'Connor McPhie
16 A Brussel Galactics 5 - 2 Golightly(2), Kerkhof, Thumwood B, Van Dijck Golightly
23 H Charles-Quint FC 0 - 2 - Gary
30 A St-Georges RCS 4 0 - 2 - Thumwood B.
 October 2017
7 H Neptune FC 6 - 0 Palmeri(2), Van Dijck(2), Tsopo, Weiler Bremer
14 A Ettekijs-Champ. 2 1 - 1 Bremer Weiler
21 H Sparta Scheut 5 - 2 Palmeri(4), Van Dijck Palmeri
28 H Forest ACSSA 9 - 1 Van Dijck(4), Borja(2), Weiler(2), Golightly Van Dijck
 November 2017
4 A Cobra Team 1 - 6 Van Dijck Golightly
18 A Copains Reunis 1 0 - 2 - Weiler
25 H AZUR CS 3 † 1 - 2 Van Dijck Eyssartier
 December 2017
2 A Mazur FC 1 - 1 Gary Dobson
9 H Brussel Galactics 2 - 1 Golightly(2) Golightly
16 H Higgins 2 12:00
Composil Europe sponsors amateur football in Brussels
 January 2018 Result Scorer(s) M.O.M.
6 H Str.Penelope FC 1 12:00
13 A Charles-Quint FC 15:30
20 H St-Georges RCS 4 12:30
27 A Neptune FC 15:30
 February 2018
3 H Ettekijs-Champ. 2 12:30
10 A Forest ACSSA 14:00
17 A Sparta Scheut 14:00
24 H Cobra Team 12:30
 March 2018
3 A Str.Penelope FC 1 15:30
10 H Copains Reunis 1 12:30
17 A AZUR CS 3 12:00

†=became 0-5 forfeit against us,  ††=became 5-0 forfeit to us

  SQUAD P G M Y R Sb Sd
1 Salvatore PALMERI 13 6 1 0 0 4 2
2 Ben THUMWOOD 11 1 1 0 0 1 1
3 Sioux VAN DIJCK 10 10 1 1 0 1 1
4 Thomas GOLIGHTLY 10 6 3 3 0 0 2
5 J-B CHARVET 9 0 1 0 0 4 2
6 Kevin COPPENS 9 0 0 1 0 0 0
7 David COWEN 9 0 0 0 0 0 2
8 Quentin WEILER 8 3 2 0 0 0 2
9 Gerardo BORJA 8 2 0 3 0 0 3
10 Tim McPHIE 8 0 1 1 0 0 1
11 Karim TAMARZIST 8 0 0 0 0 2 3
12 Nel TSOPO NZIEMI 8 0 0 0 0 3 2
13 Sjoerd KERKHOF 7 1 0 0 0 3 1
14 Lorenzo REPETTI 7 1 0 2 0 1 3
15 Sam BORIBON 7 0 0 0 0 2 2
16 Antoine GARY 6 1 1 1 0 2 0
17 Romain EYSSARTIER 6 0 1 0 0 0 1
18 J-C THUAN 6 0 0 2 0 0 1
19 Ian DOBSON 5 0 1 3 0 1 1
20 Jonathan ORCEL 5 0 0 1 0 1 1
21 Bruno BREMER 4 1 1 1 0 0 1
22 William OUELLETTE 4 0 0 0 0 0 0
23 Ben EGAN 2 0 0 0 0 0 0
24 Will JEREMIAH 2 0 0 0 0 0 0
25 Christos KOLOKATHIS 2 0 0 0 0 0 0
26 Simon MUELLER 2 0 0 0 0 0 0
27 Gavin O'CONNOR 1 1 0 1 0 1 0
28 Jimmy GODEFROID 1 0 0 0 0 0 0
29 Christian MOLIK 1 0 0 0 0 1 0
30 Nuno PEREIRA 1 0 0 0 0 1 0
31 Pablo RODRIGUEZ 1 0 0 0 0 0 0
32 Alex THUMWOOD 1 0 0 0 0 0 0
GOALSCORERS P G Rate
Sioux VAN DIJCK 10 10 1.00
Thomas GOLIGHTLY 10 6 0.60
Salvatore PALMERI 13 6 0.46
Quentin WEILER 8 3 0.38
Gerardo BORJA 8 2 0.25
Gavin O'CONNOR 1 1 1.00
Bruno BREMER 4 1 0.25
Antoine GARY 6 1 0.17
Sjoerd KERKHOF 7 1 0.14
Lorenzo REPETTI 7 1 0.14
Ben THUMWOOD 11 1 0.09
VILLAINS P Y R
Ian DOBSON 5 3 0
Gerardo BORJA 8 3 0
Thomas GOLIGHTLY 10 3 0
J-C THUAN 6 2 0
Lorenzo REPETTI 7 2 0
Gavin O'CONNOR 1 1 0
Bruno BREMER 4 1 0
Jonathan ORCEL 5 1 0
Antoine GARY 6 1 0
Tim McPHIE 8 1 0
Kevin COPPENS 9 1 0
Sioux VAN DIJCK 10 1 0

Stats to 09/12/2017 incl.

Team Sponsor

RBBFC Club Sponsor | Composil Europe
DIV 3C  RESULTS  09/12/2017
RBBFC 3 2 - 1 Brussel Galactics
Forest ACSSA 2 - 1 St-Georges RCS 4
Copains Reunis 1 2 - 1 Charles-Quint FC
AZUR CS 3 0 - 4 Mazur FC
Cobra Team 3 - 2 Sparta Scheut
Str.Penelope FC 1 0 - 4 Ettekijs-Champ. 2
Higgins 2 11 - 0 Neptune FC
3rds  DIV 3C P W L D F A Pts
1 Copains Reunis 1 14 10 2 2 36 13 32
2 Higgins 2 14 10 3 1 53 14 31
3 Mazur FC 14 9 3 2 32 25 29
4 Cobra Team 13 9 3 1 40 12 28
5 Charles-Quint FC 14 8 5 1 29 14 25
6 Str.Penelope FC 1 14 6 5 3 18 22 21
7 RBBFC 3 14 6 6 2 33 28 20
8 AZUR CS 3 14 5 6 3 23 22 18
9 Brussel Galactics 14 4 7 3 23 33 15
10 Forest ACSSA 13 4 7 2 16 41 14
11 St-Georges RCS 4 14 3 6 5 18 28 14
12 Ettekijs-Champ. 2 14 3 9 2 17 34 11
13 Neptune FC 14 3 10 1 13 51 10
14 Sparta Scheut 14 2 10 2 18 32 8
NEXT GAME  16/12/2017
Against : Higgins 2
Venue : HOME
Kick-off : 12:00
DIV 3C  FIXTURES  16/12/2017
RBBFC 3 12:00 Higgins 2
Copains Reunis 1 14:00 Forest ACSSA
AZUR CS 3 12:00 Neptune FC
Mazur FC 15:30 Str.Penelope FC 1
Brussel Galactics 15:30 Cobra Team
Charles-Quint FC 15:30 Sparta Scheut
St-Georges RCS 4 15:30 Ettekijs-Champ. 2